Home
Away
Time | Event | Details |
---|---|---|
7:10am- 7:30am |
Lec C350
Juniors - Kelly | |
Juniors - Kelly | ||
10:00am | vs. Multiple Schools.. | |
12:00pm | vs. Multiple Schools.. 9 holes/shotgun start | |
9 holes/shotgun start | ||
1:00pm | vs. Multiple Schools.. | |
2:30pm- 3:30pm |
Lec C250
Gill | |
Gill | ||
2:30pm- 5:00pm |
Learning Commons
Where Do We Stand? Discussion by Deviation club - Hodges | |
Where Do We Stand? Discussion by Deviation club - Hodges | ||
2:30pm- 8:30pm |
Wrestling Room
Habeck | |
Habeck | ||
3:30pm |
(Cancelled) | vs. Multiple Schools.. SSC relays |
SSC relays | ||
3:30pm |
(Cancelled) | vs. Multiple Schools.. |
4:00pm |
(Rescheduled to 05-10-19) | vs. Farmington |
4:30pm | Dakota United Adapted vs. Chanhassen/Chaska/Prior Lake/Shakopee Adapted | |
4:30pm |
(Rescheduled to 05-10-19) | vs. Shakopee @ Shakopee West Middle School |
4:30pm |
(Rescheduled to 05-10-19) | vs. Shakopee @ Shakopee West Middle School |
4:30pm |
(Rescheduled to 05-10-19) | vs. Shakopee |
5:30pm | vs. Prior Lake | |
5:45pm | vs. Prior Lake | |
7:30pm | vs. Prior Lake | |
7:30pm | vs. Prior Lake |
Time | Event | Details |
---|---|---|
7:00am- 7:30am |
Lec C350
Girls BB - Kasper | |
Girls BB - Kasper | ||
2:00pm | vs. Multiple Schools.. Shotgun start | |
Shotgun start | ||
2:30pm- 3:30pm |
Lec C250
Gill | |
Gill | ||
2:30pm- 3:00pm |
Lec C350
Girls BB - Kasper | |
Girls BB - Kasper | ||
2:30pm- 8:30pm |
Wrestling Room
Habeck | |
Habeck | ||
3:45pm | vs. Blake | |
4:15pm | vs. Rosemount | |
4:15pm | vs. Rosemount | |
4:15pm |
(Location Changed) | vs. Rosemount |
4:15pm | vs. Blake | |
4:30pm |
(Cancelled) | South Suburban Adapted vs. Dakota United Adapted |
4:30pm | vs. Rosemount | |
4:30pm | vs. Rosemount | |
4:30pm | vs. Rosemount | |
4:30pm | vs. Rosemount | |
4:30pm | vs. Rosemount | |
5:30pm- 8:00pm |
East Commons
Roseen | |
Roseen | ||
6:00pm- 9:00pm |
Learning Commons
Booster Club - Habeck | |
Booster Club - Habeck |
Time | Event | Details |
---|---|---|
7:10am- 7:30am |
Lec C350
Seniors - Kelly | |
Seniors - Kelly | ||
11:00am | vs. Multiple Schools.. | |
2:30pm- 3:30pm |
Lec C250
Gill | |
Gill | ||
2:30pm- 8:30pm |
Wrestling Room
Habeck | |
Habeck | ||
2:40pm- 3:00pm |
Lec C350
Peterson | |
Peterson | ||
3:30pm | vs. Apple Valley | |
3:30pm |
(Rescheduled to 05-03-19) | vs. Apple Valley |
4:00pm | vs. Lakeville North | |
4:15pm | vs. Eagan | |
4:15pm | vs. Eagan | |
4:15pm | vs. Eagan | |
4:30pm | Chanhassen/Chaska/Prior Lake/Shakopee Adapted vs. Dakota United Adapted | |
4:30pm | vs. Eagan | |
4:30pm | vs. Eagan | |
4:30pm |
(Date changed from 05-03-19) | vs. Eagan |
4:30pm |
(Date changed from 05-03-19) | vs. Eagan |
4:30pm |
(Date changed from 05-03-19) | vs. Eagan |
5:30pm | vs. Lakeville North | |
6:00pm | vs. Lakeville North | |
7:00pm | ||
7:30pm | vs. Lakeville North |
Time | Event | Details |
---|---|---|
6:30am- 7:20am |
Lec C250
vande | |
vande | ||
7:00am- 7:20am |
Lec C350
Peterson | |
Peterson | ||
7:30am- 9:15am | Academic Awards - Franchino | |
Academic Awards - Franchino | ||
7:30am- 9:15am |
Main Gym - Eastview Full
Franchino | |
Franchino | ||
8:00am | vs. Multiple Schools.. | |
2:30pm- 3:30pm |
Lec C250
Gill | |
Gill | ||
2:30pm- 8:30pm |
Wrestling Room
Habeck | |
Habeck | ||
3:30pm |
(Rescheduled from 05-02-19) | vs. Apple Valley |
4:00pm- 7:00pm |
West Commons
BLAX Mentor Dinner - P. Sherwin | |
BLAX Mentor Dinner - P. Sherwin | ||
4:00pm | vs. Multiple Schools.. | |
4:30pm |
(Date Changed to 05-02-19) | vs. Eagan |
4:30pm |
(Date Changed to 05-02-19) | vs. Eagan |
4:30pm |
(Date Changed to 05-02-19) | vs. Eagan |
4:30pm | vs. Mound Westonka | |
6:00pm- 7:30pm |
Lightning Stadium - Turf 1
EVAA Track | |
EVAA Track | ||
7:00pm |
Time | Event | Details |
---|---|---|
South Gym
Dehnel | ||
Dehnel | ||
6:30am- 2:20pm |
2nd Floor Academic Wing
more.. Danley | |
Danley | ||
8:00am- 1:00pm |
C137
AP Calc B'Fast - Kemp/Haugh | |
AP Calc B'Fast - Kemp/Haugh | ||
8:00am- 6:00pm |
Main Gym - Eastview Full
Dehnel | |
Dehnel | ||
8:00am- 6:00pm |
Wrestling Room
Habeck | |
Habeck | ||
8:30am | vs. Multiple Schools..
@ TBD | |
9:00am- 12:00pm |
Lightning Stadium - Turf 1
EVAA Track | |
EVAA Track | ||
10:00am | vs. Multiple Schools.. Game times: 10am, 12pm and 2pm | |
Game times: 10am, 12pm and 2pm | ||
10:00am | vs. Multiple Schools.. Game times: 10am, 12pm and 2pm | |
Game times: 10am, 12pm and 2pm | ||
12:30pm | vs. Academy of Holy Angels | |
1:00pm | vs. Multiple Schools.. 1:00 PM Shotgun - Teams should arrive before 12:15 pm. Awards Assembly finishing around 6:30 PM. T-shirts to the top 3 teams in each flight, Blue for 1st, Green for 2nd, Yellow for 3rd. Medals to the top 12 individuals in each flight. | |
1:00 PM Shotgun - Teams should arrive before 12:15 pm. Awards Assembly finishing around 6:30 PM. T-shirts to the top 3 teams in each flight, Blue for 1st, Green for 2nd, Yellow for 3rd. Medals to the top 12 individuals in each flight. | ||
1:00pm | vs. Multiple Schools.. $85.00 for 4 JV Players (w/6 Varsity Players participating). 1:00 Shotgun Start. Teams arrive before 12:15 pm. Award Assembly finishing around 6:30 PM. | |
$85.00 for 4 JV Players (w/6 Varsity Players participating). 1:00 Shotgun Start. Teams arrive before 12:15 pm. Award Assembly finishing around 6:30 PM. | ||
2:00pm | vs. Academy of Holy Angels | |
2:30pm | vs. Minnehaha Academy | |
3:00pm- 9:00pm |
Student Commons
FRC Robotics Banquet - Lord | |
FRC Robotics Banquet - Lord | ||
4:00pm | vs. Minnehaha Academy | |
7:00pm |
Time | Event | Details |
---|---|---|
8:00am- 1:00pm |
C137
AP Calc B'Fast - Kemp/Haugh | |
AP Calc B'Fast - Kemp/Haugh | ||
8:00am- 7:00pm |
Main Gym - Eastview Full
more.. Dehnel | |
Dehnel | ||
10:00am- 8:00pm |
Wrestling Room
Habeck | |
Habeck | ||
5:00pm- 10:00pm |
Learning Commons
EVTV Awards Banquet - Fornicoia | |
EVTV Awards Banquet - Fornicoia | ||
7:00pm- 8:30pm |
Lec C350
Bradley/Eernisse | |
Bradley/Eernisse | ||
7:30pm- 9:00pm |
Lec C250
Girls BB - Kasper | |
Girls BB - Kasper |
Time | Event | Details |
---|---|---|
5:00am- 10:00pm |
North Gym
NORTH GYM CLOSED FOR AP TESTING SET-UP | |
NORTH GYM CLOSED FOR AP TESTING SET-UP | ||
7:00am- 7:30am |
Lec C250
more.. Carberry | |
Carberry | ||
10:00am | vs. Multiple Schools.. | |
2:00pm | vs. Multiple Schools.. Event held at The Summit Golf Course | |
Event held at The Summit Golf Course | ||
2:30pm- 3:00pm |
Lec C250
more.. Carberry | |
Carberry | ||
2:30pm- 8:30pm |
Wrestling Room
Habeck | |
Habeck | ||
4:15pm | vs. Burnsville | |
4:15pm | vs. Burnsville | |
4:15pm | vs. Burnsville @ Burnsville High School | |
4:30pm | St. Paul Humboldt Adapted vs. Dakota United Adapted | |
4:30pm | vs. Burnsville | |
4:30pm | vs. Burnsville | |
4:30pm | vs. Burnsville | |
4:30pm | vs. Burnsville | |
4:30pm | vs. Burnsville @ Burnsville High School | |
5:00pm- 9:30pm |
Choir Room
more.. Betty Jo`s Dance Center | |
Betty Jo`s Dance Center | ||
6:00pm- 7:30pm |
Lightning Stadium - Turf 1
EVAA Track | |
EVAA Track | ||
6:30pm- 8:00pm |
Learning Commons
Math Review - Haugh | |
Math Review - Haugh | ||
6:30pm- 8:00pm |
West Commons
|