Skip to content
Eastview
Navbar
Calendar
Rosters
Scores and Standings
Athletic Website
Athletic Registration
Adapted Athletics
Today
December 2018
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Color Key:
Home
Away
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
25
26
27
28
29
30
1
TBD
Basketball: G/V
@Hopkins High School
Breakdown Girls Tip Off Classic
6:30am - 2:20pm
SAT Test
@
Multiple Location
Danley
7:00am - 5:00pm
EVAA Wrestling
@
Multiple Location
Youth Trmt - Habeck/Lee
8:00am - 6:00pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
9:00am - 11:00am
Bravo Children's Chorus Dressing Room
@Lec C250
Douma
9:00am
Fall Dance Team: V
@Brainerd High School
11:30am
Basketball: B/JV
@Park High School
11:30am
Basketball: B/10A
@Park High School
12:00pm - 6:00pm
Nordic Ski Meeting
@C250 Alcove
Abery
1:00pm
Basketball: B/V
@Park High School
11:30pm
Basketball: B/9A
@Park High School
2
10:00am - 8:00pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
12:00pm - 6:00pm
Nordic Ski Meeting
@C250 Alcove
Abery
3
7:00am - 2:30pm
SES Presentation
@Performing Arts Center - Eastview
Franchino
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
5:00pm - 6:00pm
Adapted Sport Meeting
@Lec C250
Adapted CI FH - Kosidowski
5:00pm - 8:00pm
Allegro
@Learning Commons
Douma
6:30pm - 8:00pm
Softball Meeting
@West Commons
Tonnessen
7:00pm - 8:30pm
Dance Team Boosters
@Lec C250
Raiche/Hebig
4
7:10am - 7:30am
National Honor Society
@Lec C350
Juniors - Kelly
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 4:30pm
Science Olympiad
@
Multiple Location
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
3:30pm
Nordic Skiing: G/V
@Hyland Park Reserve
3:30pm
Nordic Skiing: G/JV
@Hyland Park Reserve
3:30pm
Nordic Skiing: B/V
@Hyland Park Reserve
3:30pm
Nordic Skiing: B/JV
@Hyland Park Reserve
4:15pm
Basketball: B/9A
@Chaska High School
4:15pm
Basketball: B/10A
@Chaska High School
5:00pm
Ice Hockey: B/JV
@Apple Valley Sports Arena
5:15pm
Basketball: B/9B
@Chaska High School
5:15pm
Ice Hockey: G/JV
@St. Michael Albertville Ice Arena
5:30pm
Basketball: B/JV
@Chaska High School
6:00pm - 7:00pm
Club Meeting
@Lec C250
Rugby Mtg - Eric Curtin
7:00pm
Basketball: B/V
@Chaska High School
7:00pm
Fall Dance Team: V
(Changed)
@Shakopee High School
Varsity Kick
7:00pm
Ice Hockey: G/V
@St. Michael Albertville Ice Arena
7:00pm
Ice Hockey: B/V
@Apple Valley Sports Arena
5
7:10am - 7:30am
National Honor Society
@Lec C350
Seniors - Kelly
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
3:30pm - 6:00pm
Bravo Children's Chorus Dressing Room
@Lec C250
Douma
3:30pm
Senior Preview
@Performing Arts Center - Eastview
BRAVO! Senior Preview
6:00pm - 9:00pm
Wrestling Meeting
@Learning Commons
Booster Club - Habeck
6:30pm - 8:30pm
Robotics
@Lec C250
Carter
6
Target Day
2:30pm - 7:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
4:00pm - 10:00pm
Wrestling
@
Multiple Location
EV Quad - Habeck
5:00pm
Ice Hockey: G/JV
@Apple Valley Sports Arena
5:00pm
Wrestling: V
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
5:00pm
Wrestling: JV
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
6:00pm - 8:00pm
Allegro
@Choir Room
Douma
6:00pm - 9:00pm
Bravo Children's Chorus Dressing Room
@Lec C250
Douma
7:00pm - 8:30pm
Alpine Ski Meeting
@Lec C350
Booster Club - McClure/Zeilon
7:00pm
BRAVO!
@Performing Arts Center - Eastview
7:00pm
Ice Hockey: G/V
@Apple Valley Sports Arena
7
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 4:30pm
Science Olympiad
@
Multiple Location
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
5:30pm
Wrestling: JV
@Prior Lake High School
6:00pm - 9:00pm
Bravo Children's Chorus Dressing Room
@Lec C250
Douma
6:00pm
Swimming/Diving: B/V
@Falcon Ridge Middle School
7:00pm
BRAVO!
@Performing Arts Center - Eastview
7:00pm
Wrestling: V
@Prior Lake High School
8
TBD
Basketball: B/V
@Hopkins High School
Breakdown Boys Tip Off Classic
6:00am - 9:00pm
Dance Team
@
Multiple Location
Lightning Inv`l - Raiche
6:30am - 2:30pm
ACT Test
@3rd Floor Academic Wing
Danley
7:00am - 8:00am
ACT Test
@Lec C350
Danley
8:00am - 6:00pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
1:00pm
Ice Hockey: G/JV
@Lakeville Ames Arena
3:00pm
Ice Hockey: G/V
@Lakeville Ames Arena
5:30pm
Ice Hockey: B/JV
@Lakeville Ames Arena
6:00pm - 9:00pm
Bravo Children's Chorus Dressing Room
@Lec C250
Douma
7:00pm
BRAVO!
@Performing Arts Center - Eastview
7:30pm
Ice Hockey: B/V
@Lakeville Ames Arena
9
6:00am - 4:00pm
Competition Cheerleading
@
Multiple Location
TC Open Inv'l - Navarro
10:00am - 8:00pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
1:00pm - 4:00pm
Bravo Children's Chorus Dressing Room
@
Multiple Location
Douma
2:00pm
BRAVO!
@Performing Arts Center - Eastview
10
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
3:30pm
Nordic Skiing: G/V
@Theodore Wirth Regional Park
3:30pm
Nordic Skiing: G/JV
@Theodore Wirth Regional Park
3:30pm
Nordic Skiing: B/V
@Theodore Wirth Regional Park
3:30pm
Nordic Skiing: B/JV
@Theodore Wirth Regional Park
7:00pm - 9:00pm
Band Meeting
@Performing Arts Center - Eastview
Euro Trip Meeting - Berggren
11
7:00am - 7:30am
AP Euro Trip
@Lec C350
Beach
2:30pm - 3:00pm
AP Euro Trip
@Lec C350
Beach
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 4:30pm
Science Olympiad
@
Multiple Location
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
4:00pm
Basketball: B/9A
@Eden Prairie High School
4:15pm
Basketball: G/10A
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
4:15pm
Basketball: B/10A
(Changed)
@Eden Prairie High School
4:30pm - 6:30pm
Softball Meeting
@West Commons
West Entrance SB Fundraiser Distribution - Tonnessen
5:00pm
Basketball: G/9A
@Eastview High School
South Gym
5:00pm
Basketball: B/9B
(Changed)
@Eden Prairie High School
5:15pm
Ice Hockey: B/JV
@Eagan Civic Arena
5:30pm
Basketball: G/JV
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
5:30pm
Basketball: B/JV
(Changed)
@Eden Prairie High School
6:00pm
Gymnastics: V
@Eagan High School
7:00pm
Basketball: G/V
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
7:00pm
Basketball: B/V
(Changed)
@Eden Prairie High School
7:00pm
Fall Dance Team: V
(Changed)
@Rosemount High School
Varsity and JV High Kick
7:15pm
Ice Hockey: B/V
@Eagan Civic Arena
12
7:10am - 7:30am
National Honor Society
@Lec C350
Seniors - Kelly
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
7:00pm - 8:30pm
PAK Meeting
Teen Stress, Anxiety & Resiliency - Hanson
13
2:30pm - 7:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
5:00pm
Ice Hockey: B/JV
@Bloomington Ice Garden
5:15pm
Ice Hockey: G/JV
@Eagan Civic Arena
5:45pm
Basketball: G/JV
@St. Michael-Albertville Senior High School
5:45pm
Basketball: G/9A
@St. Michael-Albertville Senior High School
5:45pm
Basketball: G/10A
@St. Michael-Albertville Senior High School
6:00pm - 9:00pm
Bravo Children's Chorus Dressing Room
@Lec C250
Douma
7:00pm
BRAVO!
@Performing Arts Center - Eastview
7:00pm - 9:00pm
Cheerleading Boosters
@East Commons
Navarro/Wolfe
7:00pm
Ice Hockey: B/V
@Bloomington Ice Garden
7:15pm
Basketball: G/V
@St. Michael-Albertville Senior High School
7:15pm
Ice Hockey: G/V
@Eagan Civic Arena
14
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 4:30pm
Science Olympiad
@
Multiple Location
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
4:00pm
Basketball: B/9A
@Eastview High School
South Gym
4:15pm
Basketball: B/10A
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
5:00pm
Basketball: B/9B
@Eastview High School
South Gym
5:30pm
Basketball: G/10A
@Eagan High School
5:30pm
Basketball: B/JV
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
6:00pm - 9:00pm
Bravo Children's Chorus Dressing Room
@Lec C250
Douma
6:00pm
Swimming/Diving: B/V
@Levi P Dodge Middle School
7:00pm
Basketball: G/V
@Eagan High School
7:00pm
Basketball: B/V
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
7:00pm
BRAVO!
@Performing Arts Center - Eastview
15
8:00am - 6:00pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
9:00am
Wrestling: V
@Trinity School at River Ridge
10:00am - 11:30am
PAK Meeting
Teen Stress, Anxiety & Resiliency - Hanson
10:00am
Wrestling: JV
@Northfield Middle School
Gymnasium - Main MS
Northfield Middle School Address: 2200 Division Street South.
11:00am
Fall Dance Team: V
@Lakeville South High School
SSC Championships (Varsity and JV High Kick, Varsity, JV and B-Squad Jazz)
12:00pm
Ice Hockey: G/JV
@Apple Valley Sports Arena
2:00pm
Ice Hockey: G/V
@Apple Valley Sports Arena
4:00pm
Ice Hockey: B/JV
@Apple Valley Sports Arena
4:45pm
Basketball: B/V
@Roseville Area High School
6:00pm - 9:00pm
Bravo Children's Chorus Dressing Room
@Lec C250
Douma
6:00pm
Ice Hockey: B/V
@Apple Valley Sports Arena
7:00pm
BRAVO!
@Performing Arts Center - Eastview
16
10:00am - 8:00pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
17
Math League Meet
@Burnsville
Tomlinson
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
5:00pm - 10:00pm
Wrestling
@South Gym
9th Grade Quad - Habeck
6:00pm
Choir Concert
@Performing Arts Center - Eastview
Winter Choir Concert - 6:00 & 8:00pm
7:00pm - 8:30pm
Blue Line Club Meeting
@Lec C250
Bradley/Eernisse
18
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 4:30pm
Science Olympiad
@
Multiple Location
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
3:30pm
Nordic Skiing: G/V
@Hyland Park Reserve
3:30pm
Nordic Skiing: G/JV
@Hyland Park Reserve
3:30pm
Nordic Skiing: B/V
@Hyland Park Reserve
3:30pm
Nordic Skiing: B/JV
@Hyland Park Reserve
4:15pm
Basketball: B/10A
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
5:00pm
Basketball: B/9A
@Eastview High School
South Gym
5:00pm
Ice Hockey: B/JV
@Apple Valley Sports Arena
5:30pm
Basketball: B/JV
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
6:00pm
Basketball: B/9B
@Eastview High School
South Gym
6:00pm
Swimming/Diving: B/V
@Falcon Ridge Middle School
6:00pm - 9:00pm
Wrestling Meeting
@Learning Commons
Habeck
7:00pm
Basketball: B/V
@Eastview High School
Main Gym - Eastview Full
7:00pm
Ice Hockey: B/V
@Apple Valley Sports Arena
19
6:45am - 7:15am
AP Euro Trip
@Lec C350
Vande Berg
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 3:30pm
National Signing Day Ceremony-Athletics
@Learning Commons
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
4:15pm
Basketball: G/10A
@Lakeville North High School
Gym: Main
5:00pm
Basketball: G/9A
@Lakeville- Kenwood Trail Middle School
5:30pm
Basketball: G/JV
@Lakeville North High School
Gym: Main
6:00pm - 8:00pm
Senior Party Committee
@Lec C250
Donais
7:00pm
Basketball: G/V
@Lakeville North High School
Gym: Main
20
2:30pm - 7:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
4:00pm
Alpine Skiing: G/V
@Buck Hill Ski Area
4:00pm
Alpine Skiing: B/V
@Buck Hill Ski Area
5:00pm
Ice Hockey: G/JV
@Apple Valley Sports Arena
5:00pm
Wrestling: V
@Lakeville North High School
Gym: Main
Weigh in 4:00 RD 1 5:00- LN vs BV and Shak vs. EV (JV first, then Varsity) RD 2 7:00- LN vs EV and Shak vs. BV (JV first, then Varsity)
5:00pm
Wrestling: JV
@Lakeville North High School
5:00pm
Wrestling: JV
@Lakeville North High School
Gym: Main
6:00pm - 8:00pm
Allegro
@Choir Room
Douma
6:30pm
Wrestling: V
@Lakeville North High School
7:00pm
Ice Hockey: G/V
@Apple Valley Sports Arena
21
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
5:30pm
Ice Hockey: B/JV
(Changed)
@Cloquet Area Recreation Center
7:30pm
Ice Hockey: B/V
(Changed)
@Cloquet Area Recreation Center
22
8:00am - 6:00pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
23
10:00am - 8:00pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
24
NO SCHOOL
Winter Break
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
25
NO SCHOOL
Winter Break
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
26
TBD
Ice Hockey: G/V
@Schmitz-Maki Ice Arena
NO SCHOOL
Winter Break
8:00am
Ice Hockey: G/JV
@Lakeville Ames Arena
12/26-12/28
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
27
TBD
Ice Hockey: G/V
@Schmitz-Maki Ice Arena
NO SCHOOL
Winter Break
12:45pm
Basketball: B/9A
@East Ridge High School
Raptor Classic - East Ridge - Court 4
12:45pm
Basketball: B/10A
@East Ridge High School
Raptor Classic - East Ridge - Main Court
2:30pm - 7:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
2:45pm
Basketball: G/JV
@St. Olaf College
3:15pm
Basketball: B/JV
@East Ridge High School
Raptor Classic - East Ridge - Main Court
4:00pm
Wrestling: V
@Gale-Ettrick-Trempealeau High School
Gym North
Weigh-ins at 3:00 p.m.
4:45pm
Basketball: G/V
@St. Olaf College
5:00pm
Ice Hockey: B/JV
@Apple Valley Sports Arena
6:00pm
Basketball: B/V
@East Ridge High School
Raptor Classic - East Ridge - Main Court
7:00pm
Ice Hockey: B/V
@Apple Valley Sports Arena
28
TBD
Ice Hockey: G/V
@Schmitz-Maki Ice Arena
NO SCHOOL
Winter Break
9:30am
Wrestling: V
@La Crosse Center
2 Day Tournament Fri, 12/28/18: 8:00am weigh-ins, 9:30am & 6:30pm sessions Sat, 12/29/18: 8:00am weigh-ins, 9:30am & 5:30pm sessions For tournament inform...
12:45pm
Basketball: B/9A
@East Ridge High School
Raptor Classic - East Ridge - Court 4
2:00pm
Basketball: B/10A
@East Ridge High School
Raptor Classic - East Ridge - Main Court
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:45pm
Basketball: G/JV
@St. Olaf College
4:30pm
Basketball: B/JV
@East Ridge High School
Raptor Classic - East Ridge - Main Court
4:45pm
Basketball: G/V
@St. Olaf College
6:00pm
Basketball: B/V
@East Ridge High School
Raptor Classic - East Ridge - Main Court
29
8:00am - 6:00pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
1:00pm
Ice Hockey: B/JV
@Shakopee Ice Arena
2:45pm
Basketball: G/V
@St. Olaf College
3:00pm
Ice Hockey: B/V
@Shakopee Ice Arena
30
10:00am - 8:00pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
31
NO SCHOOL
Winter Break
2:30pm - 6:00pm
Dance Team Practice
@
Multiple Location
Raiche
2:30pm - 10:00pm
Winter Sports Practice
@
Multiple Location
Percival
2:30pm - 8:30pm
Wrestling
@Wrestling Room
Habeck
1
2
3
4
5
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Academics
Athletics
Clubs
Fine Arts
Practice Schedules
Community Event
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?