Member Schools Conference Directory Awards
  
  Calendar
 
 Please check frequently for updates.   << Yesterday  Tomorrow >>
 
Tuesday, Feb 9, 2016
Time Event Location Details
9:00am Treble Choir:Girls SSC Event TBD vs. Rosemount @ Rosemount High School 
Kim Budde and Gina Toso are the event coordinators.
4:00pm Basketball:Boys 9A Game Burnsville vs. Apple Valley @ Apple Valley High School
Gym C
 
4:00pm Basketball:Girls 9A Game Shakopee vs. Lakeville North @ Kenwood Trail Middle School 
4:00pm Basketball:Boys 9A Game Farmington vs. Lakeville South @ Lakeville South High School 
4:00pm Basketball:Boys 9A Game Eastview vs. Prior Lake @ Prior Lake High School
Blue Gym
 
4:00pm Basketball:Boys 9A Game Eagan vs. Rosemount @ Rosemount High School 
4:00pm Basketball:Boys 9A Game Lakeville North vs. Shakopee @ Shakopee High School 
4:15pm Basketball:Boys 10A Game Burnsville vs. Apple Valley @ Apple Valley High School
Gyms ABC
 
4:15pm Basketball:Girls 10A Game Apple Valley vs. Burnsville @ Burnsville HS 
4:15pm Basketball:Girls 10A Game Rosemount vs. Eagan @ Eagan High School 
4:15pm Basketball:Girls 9A Game Rosemount vs. Eagan @ Eagan High School 
4:15pm Basketball:Girls 10A Game Prior Lake vs. Eastview @ Eastview High School 
4:15pm  Basketball:Girls 10A Game  (Cancelled) Lakeville South vs. Farmington @ Farmington High School 
4:15pm Basketball:Girls 9A Game  (Time Changed) Lakeville South vs. Farmington @ Farmington High School 
4:15pm Basketball:Girls 10A Game Shakopee vs. Lakeville North @ Lakeville North High School
North Gym
 
4:15pm Basketball:Boys 10A Game Farmington vs. Lakeville South @ Lakeville South High School 
4:15pm Basketball:Boys 10A Game Eastview vs. Prior Lake @ Prior Lake High School
Gold Gym
 
4:15pm Basketball:Boys 10A Game Eagan vs. Rosemount @ Rosemount High School 
4:15pm Basketball:Boys 10A Game Lakeville North vs. Shakopee @ Shakopee High School 
4:30pm Adapted Floor Hockey (C.I.): Varsity Game Burnsville/Farmington/Lakeville Adapted vs. Winona Adapted @ Winona Middle School 
4:30pm Adaptive Hockey - CI: Varsity Game Dakota United Adapted vs. Owatonna Adapted @ Owatonna Junior High School 
4:30pm Adaptive Hockey - CI: N/A Game Lakeville South vs. Winona Adapted @ Winona Middle School 
5:00pm Basketball:Boys 9B Game Nicolllet Jr. High vs. Apple Valley @ Apple Valley High School
Gym C
 
5:00pm Basketball:Girls 9A Game Apple Valley vs. Burnsville @ Burnsville HS 
5:00pm Basketball:Girls 9A Game Prior Lake vs. Eastview @ Eastview High School 
5:00pm Basketball:Boys 9B Game Farmington vs. Lakeville South @ Lakeville South High School 
5:00pm Basketball:Boys 9B Game Eastview vs. Prior Lake @ Prior Lake High School
Blue Gym
 
5:00pm Basketball:Boys 9B Game Eagan vs. Rosemount @ Rosemount High School 
5:00pm Basketball:Boys 9B Game Lakeville North vs. Shakopee @ Shakopee High School 
5:00pm Hockey:Boys JV Game St Thomas Academy vs. Lakeville North @ Ames Arena 
5:00pm Hockey:Boys JV Game East Ridge vs. Rosemount @ Rosemount Community Center 
5:00pm Hockey:Boys JV Game Providence Academy vs. Shakopee @ Shakopee Ice Arena 
5:15pm Hockey:Boys Varsity Game Lakeville South vs. Duluth East @ Heritage Arena 
5:30pm Basketball:Boys JV Game Burnsville vs. Apple Valley @ Apple Valley High School
Gyms ABC
 
5:30pm Basketball:Girls JV Game Apple Valley vs. Burnsville @ Burnsville HS 
5:30pm Basketball:Girls JV Game Rosemount vs. Eagan @ Eagan High School 
5:30pm Basketball:Girls JV Game Prior Lake vs. Eastview @ Eastview High School 
5:30pm Basketball:Girls JV Game Lakeville South vs. Farmington @ Farmington High School 
5:30pm Basketball:Girls JV Game Shakopee vs. Lakeville North @ Lakeville North High School
North Gym
 
5:30pm Basketball:Boys JV Game Farmington vs. Lakeville South @ Lakeville South High School 
5:30pm Basketball:Boys JV Game Eastview vs. Prior Lake @ Prior Lake High School
Gold Gym
 
5:30pm Basketball:Boys JV Game Eagan vs. Rosemount @ Rosemount High School 
5:30pm Basketball:Boys JV Game Lakeville North vs. Shakopee @ Shakopee High School 
6:00pm Swimming/Diving:Boys Varsity Meet Burnsville vs. Eagan @ Dakota Hills Middle School 
6:00pm Swimming/Diving:Boys Varsity Meet Shakopee vs. Eastview @ Falcon Ridge Middle School 
6:00pm Swimming/Diving:Boys Varsity Meet Lakeville North vs. Prior Lake @ Hidden Oaks Middle School 
6:00pm Swimming/Diving:Boys Varsity Meet Rosemount vs. Lakeville South @ Kenwood Trail Middle School 
Diving at McGuire Middle School at 5:00 p.m.
6:00pm Swimming/Diving:Boys Varsity Meet Farmington vs. Apple Valley @ Valley Middle School Pool 
7:00pm Basketball:Boys Varsity Game Burnsville vs. Apple Valley @ Apple Valley High School
Gyms ABC
 
7:00pm Basketball:Girls Varsity Game Apple Valley vs. Burnsville @ Burnsville HS 
7:00pm Basketball:Girls Varsity Game Rosemount vs. Eagan @ Eagan High School
Gymnasium - South & Center Courts
 
7:00pm Basketball:Girls Varsity Game Prior Lake vs. Eastview @ Eastview High School 
7:00pm Basketball:Girls Varsity Game Lakeville South vs. Farmington @ Farmington High School 
7:00pm Basketball:Girls Varsity Game Shakopee vs. Lakeville North @ Lakeville North High School
North Gym
 
7:00pm Basketball:Boys Varsity Game Farmington vs. Lakeville South @ Lakeville South High School 
7:00pm Basketball:Boys Varsity Game Eastview vs. Prior Lake @ Prior Lake High School
Gold Gym
 
7:00pm Basketball:Boys Varsity Game Eagan vs. Rosemount @ Rosemount High School 
7:00pm Basketball:Boys Varsity Game Lakeville North vs. Shakopee @ Shakopee High School 
7:00pm Hockey:Boys Varsity Game St Thomas Academy vs. Lakeville North @ Ames Arena 
7:00pm Hockey:Boys Varsity Game East Ridge vs. Rosemount @ Rosemount Community Center 
7:00pm Hockey:Boys Varsity Game Providence Academy vs. Shakopee @ Shakopee Ice Arena 
7:15pm Hockey:Boys JV Game Lakeville South vs. Duluth East @ Heritage Arena 

     


      View:   
February  2016
<< < TODAY > >>
S M T W T F S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 1 2 3 4 5
 
View Schedules:
           
  
Login Here